Сапфир – скъпоценният камък от небето
Публикувана на:
2016-03-13 19:30:06
Категория:
Скъпоценни камъни
В по-ранни времена хората вярвали, че небето представлява огромен син сапфир, в който Земята е вградена. Едва ли може да се намери по-добра метафора, с която да се опише красотата на този безупречен камък! И сигурно не е случайно, че това бижу може да бъде видяно не в един, а във всичките небесни нюанси - от дълбокото мистично синьо на вечерното небе, до слънчевото светлосиньо на прекрасния летен ден. А освен цветовете на сивкаво-синия далечен хоризонт, други характерни природни багри на камъка се получават и при колоритната игра на светлината при залез - жълто, розово, оранжево и лилаво. Сапфирите наистина са камъни от небето, въпреки че се намират дълбоко в земята на нашата "синя планета".
Синият е основният цвят на сапфира. Любопитен факт е, че точно сапфиреното синьо е любимият цвят на повече от 50% от хората по целия свят - както жени, така и мъже. Психолози обясняват този факт с това, че цветът се асоциира със симпатия и хармония, приятелство и лоялност - все чувства, които принадлежат на качества, които доказват своята стойност в дългосрочен план. Чувства, които не са свързани толкова с първичната страст, колкото със спокойствие, взаимно разбиране и неразрушимо доверие. Така синьото на сапфира се е превърнало в цвят, с който се свързва всичко онова, което човек оценява като важно в своя живот - чувства, емоции, душевност, постоянство, надежда. Тъкмо това е и една от причините, поради които жените в много страни желаят за годежа си пръстен със сапфирен камък - той символизира вярност, любов и копнеж. Може би най-известният пример за това синьо можем да открием в музиката - в незабравимата „Рапсодия в синьо" на Джордж Гершуин. Сапфиреното синьо се свързва и с големи умствени усилия и възможността да се предвиждат няколко хода напред - не случайно първият компютър, който побеждава световния шампион по шахмат Гари Каспаров в директна среща, носи забележителното име "Deep Blue".
Красотата на сапфира е неоспорима - неговата прозрачност, постоянство и издръжливост го правят един от най-предпочитаните от любителите на скъпоценни камъни. Той принадлежи към групата Корунд, членовете на които се характеризират с отличната си твърдост (9 по скалата на Моос). Всъщност тяхната твърдост е надвишена само от тази на диаманта - а за незнаещите, диамантът е най-твърдият минерал на Земята. Благодарение точно на тази своя твърдост, сапфирите са лесни за поддържане и не изискват повече от обичайните грижи от страна на ползвателя.
Камъните в групата на корунда са съставени от чист алуминиев оксид, който кристализира в прекрасни скъпоценни камъни, в резултат на налягане и топлина при най-голяма земна дълбочина. Присъствието на малки количества от други елементи, особено желязо и хром, са отговорни за оцветяването им - те ги превръщат в кристали, в основата на които може да има синьо, червено, жълто, розово, зеленикаво и т.н. Все пак това не означава, че всеки Корунд е и Сапфир. В продължение на векове е имало разногласия сред специалистите кои камъни заслужават да бъдат наречени сапфири. И накрая успяват да ги квалифицирата така, че червените да бъдат наречени "рубини", а всички останали - сапфири.
Когато се говори за сапфири, повечето хора си представят веднага кадифено синьо. Това е универсален цвят, който и мъже и жени обичат да носят. A синият Сапфир е подходящ най-много за хора, които имат балансиран начин на живот, в който надеждността и темперамента работят заедно и винаги има готовност за научаване на нови неща. Интересно е, че фактът, че този великолепен скъпоценен камък може да се намери и в голям брой други цветове векове наред е бил известен само на малка група хора. В търговията сапфири, които не са в синьо, са били наричани "фантазии". Или с други думи - сапфирите "фантазия" са в жълто, лилаво, розово, зелено или бяло. Днес те могат да се намерят в приказно разнообразие от дизайни - като пръстен с циркон, колиета и обеци, както пасианси, нанизани елегантно заедно, и т.н.
Сапфирите, наричани още "скъпоценни камъни от небето", са добре скрити в земята и за достигането им до съвършенство е нужна специална обработка. Такива камъни са намерени в Индия, Бирма, Цейлон, Тайланд, Виетнам, Австралия, Бразилия и Африка. Рязането на суровия Сапфир си е истинска наука - човек трябва да има много опитно око, тъй като в зависимост от ъгъла, от който може да се погледне, той има различен цвят с различна интензивност. Така че опитното око на майстора на скъпоценни камъни трябва да направи така, че да се получат най-добрите цветове. А според това, къде са открити, интензивността на цвета и нюанса на рязаните камъни варира.
Заради своята красота, в цялата човешка история сапфирът става популярен талисман на много кралски особи. Средновековните историци твърдят, че царете са носели тези каъмни с цел да се предпазят от ревност и физически наранявания. Такива скъпоценни камъни са се носели и по време на подписване на мирни договори, тъй като се е вярвало, че ще спомогнат да се постави истинско помирение и да се предотврати възможността за по нататъшно кръвопролитие. Друго интересно вярване е,че отровна змия, поставена в съд със сапфири, веднага ще умре, тъй като се е смятало, че той предпазва от змийската отрова. Древните гърци пък асоциират сапфира със своя бог Аполон. А силите, които той дава на човека, са любов, мир, психическа издръжливост, медитация, власт, пари и др.
В историята сапфирите са били използвани за предпазване от уроки. В Европа често са ги употребявали като средство за защита от черни магии, като се е вярвало дори, че камъкът има силата да връща проклятието обратно на този, който го е направил. Алхимиците пък свързват сапфира с елемента въздух. А в далечна Индия дори смятат, че това е камък, дошъл от планетата Сатурн, и че е портал към други небесните светове.
Днес на сапфирът се приписват и редица лечебни свойства. Всеизвестно е, че тъкмо това е най-ефективният лечебен камък при проблеми с нервната система. Той е доста полезно средство при липса на апетит, породен от нервни и сърдечни проблеми, тъй като регулира функцията на щитовидната жлеза.
Сапфирите в днешно време се използват и като средство за медитация, което позволява на човека да изчисти своето съзнание. Вярва се, че те могат да помогнат на притежателя си да постигне своите мечтит и желания, и да организира по-добре мислите си, което гарантира траен успех и развитие на материалното положение.
Ако желаете да научите още интересни факти за този невероятен скъпоценен камък или да се възползвате от него може да посетите този линк.